Okolím Velkého Dářka

Vydejte se s námi do krásné přírody k největšímu rybníku Českomoravské vrchoviny, kde se nachází mokřadní lesy, rozsáhlá rašeliniště s množstvím chráněných živočichů a rostlin, ale také kempy s plážemi, občerstvením a loděnicí. Malebným údolím s řadou rybníčků pak můžete dojít k dětskému ráji – Saloon expres se zahradní železnicí. ................

Koupání a výlety na lodičkách - Velké Dářko
Nejznámějším a nejvyhledávanějším rekreačním rybníkem ve Žďárských vrších je bezesporu Velké Dářko, které nemá zejména pro svou rozlohu v Českomoravské vrchovině konkurenci. Rybník byl založen r. 1480 a sloužil vedle chovu ryb zejména k dodávkám vody železářským hamrům a hutím v nedaleké Polničce. Dnes je podél hráze řada rekreačních objektů, několik kempů, občerstvení a jachting klub, kde je možné si zapůjčit windsurfing, jachty a loďky. Rybník také nabízí výborné podmínky pro koupání s přístupem, buď přímo z hráze nebo z pláží u kempů. Kromě dovádění na lodích a ve vlnách může potěšit celou rodinu i řada akcí pořádaných u občerstvení „Na Hrázi" (www.obcerstveni-darko.cz) jako jsou country večery, divadelní vystoupení, pálení čarodějnic či vyhlášené závody dračích lodí.

Za krásou malebných rybníčků - turistika údolím Sázavy
Pokud zrovna není ideální počasí ke koupání nebo jste již těchto radovánek nasyceni, můžete vyrazit na pěší výlet směr Polnička. Červená turistická značka Vás převede přes hráz, odkud jsou nádherné výhledy na Velké Dářko a v dálce přes stromy i na Nový rybník. U loděnice odbočíte na lesní cestu, která se vine okolo rekreačních chat na břehu Nového rybníka. Sotva vyjdete z lesa na palouček, bude vás hned lákat k občerstvení Rybářská bašta s venkovním posezením, kde se line vůně grilovaného a uzeného masa. Pod Rybářskou baštou si můžete zajít na druhý konec Nového rybníka a pak se vrátit a pokračovat ve směru. Čeká vás úsek v lese, širší obzor se vám znovu odkryje až u Kamenného rybníka. Cestou do Polničky se před vámi bude rýsovat malebné údolí zatím docela malé říčky Sázavy.

Zahradní železnice pro děti - saloon expres v Polničce
U Stříbrného rybníka na okraji obce Polnička můžete navštívit skutečný dětský ráj - saloon expres. Je zde vyhledávaná výletní restaurace tzv. „Vagón", zřízená ve skutečném železničním vagónu, ve kterém se můžete příjemně občerstvit. Celý objekt je koncipovaný jako velká zahradní restaurace s mnoha atrakcemi pro děti, kde si všichni přijdou na své a rodiče si tak mohou v klidu a příjemně popovídat, aniž by se jejich děti nudily. Nejenže je tu spousta prolézaček, houpaček, ale děti se mohou svézt i vláčkem a užít si podjezd pod tunelem či mini-nádražíčko. Aby toho nebylo málo, mohou se zde děti podívat do „Ráje zvířátek" na roztomilá prasátka a voliéru s ptáky, jít si zadovádět do nafukovacího hradu nebo si zařádit na čtyřkolkách.

Tajemná rašeliniště u obrovského rybníka - naučná stezka Velké Dářko
Pro vášnivé turisty s odrostlejšími dětmi, které už příliš neláká zahradní železnice a dětské prolézačky, máme ideální tip pro náročnější pěší výlet okolím Velkého Dářka. Naučná trasa s patnácti informačními zastávkami v délce 12 km prochází vesměs lesními úseky a je vedena po rovině, což je zde v hornatých Žďárských vrších opravdu vzácnost. Informační tabule naučné stezky vás seznámí jak se zdejší florou a faunou nebo s vodohospodářským, lesním, či zemědělským významem této oblasti, tak především s ojedinělostí zdejších rašelinišť, která vtiskla tomuto území charakteristický ráz v mnohém připomínající severskou tajgu. Během trasy procházející Národními přírodními rezervacemi Radostínské rašeliniště a Dářko máme pouze dvě příležitosti k občerstvení a to buď na samém začátku v občerstvení „U Fanouše" nebo v polovině výletu v obci Radostín.

Autor: Filip Balogh  - čerpáno z http://www.mavlast.cz/top-vylety.okolim-velkeho-darka

občerstvení Na Hrázi Velké Dářko | tel.: 604 881 503, 725 009 199 | obcerstveni-darko@seznam.cz


 

Copyright © 2010 občerstvení Na Hrázi Velké Dářko | www stránky a optimalizace Autograph, Admin-NG